Monthly Archives: October 2016

Leter Falenderimi

Leter falenderimi nga Ministri i Jashtem i Federates Ruse Z.Llovrov per bashkeatdhetaret qe votuan jashte vendit .

leter falenderimi

->

Mbrëmja letrare “Pushkini flet shqip”

Më 18 tetor në kuadër të fushatës “Takohemi për një Libër” Ambasada Ruse bashkë me Ministrinë e Kulturës së Shqipërisë organizoi në Tiranë një mbrëmje letrare “Pushkini flet shqip”.
Ambasada falënderon të gjithë pjesëmarrësit që përgatitën një shfaqje të mrekullueshme dhe të gjithë mysafirët tanë që mbushën plot sallën e Teatrit Eksperimental.
Më poshtë ju ofrojmë disa foto nga ky aktivitet.
pfsh3   pfsh2

pfsh   pfsh4

pfsh5   pfsh6

pfsh7   pfsh8

->

4-vjeçarja ruse i habit të gjithë, hyn në librin e Rekordeve Guinnes (Video)

Anglisht, spanjisht, gjermanisht, frëngjisht, gjuhë kineze dhe arabe… përveç gjuhës së saj amtare, rusishten.
Kjo është lista e gjuhëve të njohura nga 4-vjeçarja Bella Devyatkina nga qyteti i Moskës, e cila hyn automatikisht në librin e Rekordeve Guinnes.

Gjatë show-t të talenteve “Njerëz të jashtëzakonshëm” që transmetohet në “TV Rossija 1”, vogëlushja ka treguar se i kupton të shtata gjuhët dhe më pas ka luajtur e ka kërcyer në pritje të çmimit.Ajo i ka lënë gojëhapur të gjithë të pranishmit në studio dhe shikuesit nga ekrani me talentin e saj.

->

Kompozitori shqiptar bën premierë botërore në Moskë

Kompozitori shqiptar bën premierë botërore në Moskë

Vazhdojnë me sukses shkëmbime kulturore Rusi-Shqipëri. Dashuria për muzikën i bashkon sërish dy popujt tanë. Lajmi i mirë është që më datë 8 gusht, në Konservatorin e Moskës “Pjotr Çajkovski” u mbajt një koncert shumë i veçantë – premiera botërore e sonatave të kompozitorit të njohur shqiptar Aleksandër Peçi. Eventi u organizua në kuadër të Festivalit të X-të Muzikor “Po i Mbledhim Miqtë” (4-29 gusht 2016), projekt ky që realizohet nga Konservatori “Çajkovski”.

Gjatë koncertit u interpretuan sonatat e Peçit për piano “The Drama of Birds”, “Chromsaspectre and Black Hole”, “Spectralia” dhe “Skënderbeu”, si dhe një sonatë për piano dhe violinë “Mouvements contraire”. Solistët: Natalia Dejeva, Mihail Dubov, Mihail Kovalev, Danil Sevostjanov (të gjithë – piano), dhe Stanislav Malishev (violinë).

Përgëzojmë Aleksandër Peçin dhe miqtë e tij në Rusi për këtë bashkëpunim të mrekullueshëm. Urojmë të vazhdojë edhe më tutje!

komp1 komp2 komp3 komp4

->

Mesha e Shenjtë në nderim të shenjtërimit të Nënë Terezës në Moskë

Më 11 shtator, në Katedralen Katolike “Ngjizja e Panjollë e Virgjëreshës së Shenjtë Mari”u zhvillua Mesha e Shenjtë në nderim të shenjtërimit të Nënë Terezës në Moskë .

nentereza1   nentereza3

nentereza4   nentereza2

 

 

->

Mars 2013

Nje kujtim i mrekullueshem mes bashkeatdhetareve te rusise nga e gjithe Bota te ftuar ne Moske dhe Kastrama per te kaluar nje 10 ditesh se bashku per tu njohur me afer me kulturen ,gjuhen russe dhe arritjet e ketij populli vital

431781_629003037129044_225937593_n 1 2 3 4

->

Mbremja letrare “Pushkini flet shqip”

Të nderuar dashamirës të librit!

Ambasada e Rusisë bashkë me Ministria e Kulturës ka kënaqesinë t’ju ftojë në mbrëmjen letrare “Pushkini flet shqip”, të martën, më 18 tetor, në orën 18:30 tek Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”.

Еjani dhe kënaquni me poezitë e zgjedhura të njërit nga poetët dhe shkrimtarët më të mëdhenjë rusë Aleksandër Pushkin. Recitojnë: nxënesit e gjimnazit “Asim Vokshi” dhe studentët e fakultetit të gjuhëve të huaja të UT-së.

Hyrja është e lirë dhe falas. Ju mirëpresim!

#TakohemiPerNjeLiber
#Ejadheti

pushkini

->

70-vjetori i krijimit te shoqates se miqesise Shqiperi-Rusi

2000 anetare te shoqates festojne 70 vjetorin e krijimit te shoqates ne vitin 1945.

70 vjetori i shoqates1 70 vjetori i shoqates2 70 vjetori i shoqates3 70 vjetori i shoqates4

->

Takimet e shahut

Takimet e shahut

Takimi i zhvilluar ne Durres ne ambientet e resortit Tropikal.

Takimet e shahut Takimet e shahut

Takimi miqesor i zhvilluar ne Sarande dhe nje foto e ekipit te shahut te shoqats ORSA gjate kthimit

Takimet e shahut Takimet e shahut

Pamje nga nje simultante e Ekipit te shahut

Takimet e shahut Takimet e shahut

->

Pishat e buta te marra nga vet Tolstoi ne shekullin e XIX

Pishat e buta te marra nga vet Tolstoi ne shekullin e XIX

Pishat e buta nga anet tona te marra nga vet Tolstoi ne shekullin e XIX u rimbollen 1998 passi ne 1971 u thane dhe mungonin Ne Jasna Polana .Ne foto me Konsullin e asaj kohe ne Moske Z.Jorgo Bllaca, Sternipin e Tolstoit, Shkencetarin ,bashkatdhetarin tone ne Moske Lame Borshaj , i cili ishte inisiator i ketij dhurimi nga Axhensia Klsutravel.com per parkun e Mirenjohur te familjes se madhe te Tolstoit sot Muze , ne Jasnaja Polana

  nipi i tolstoit nganipi i tolstoit

->