Category Archives: Evenimente

Evenimenti Kupa “ORSA”

Shpallen Fituesit e Turneut Tradicional Kupa “ORSA” qe u organizua me 10 Qershor. Me pjesmarres te femijeve te grupmoshave te ndryshme dhe nga gjithe Shqiperia.

Kategoria 5 vjec:
1. Aron Qerimi Teuta Durres
2. Mateo Boci ORSA
3. Toni Proaska Teuta Durres

Kategoria 12 vjec:
1. Deni Vito Lushnja
2. Garip Jupa Elbasani
3. Mikail Spahiu Lushnja

Kategoria 14 vjec:
1. Erjon Vogli Vllaznia Shkoder
2. Xhoana Precaj Vllaznia Shkoder
3. Skender Luarasi ORSA

19055486_722707431250086_3793150604251162453_o 19030621_722707387916757_3770189027777938753_n
19025355_722707721250057_5361773468867150825_o 19054953_722707921250037_6373792095069970787_o 19055723_722707621250067_6714455359351135168_o 19055767_722707924583370_6319578823879119057_o 19055853_722707974583365_6582783047930562981_o 19055767_722707924583370_6319578823879119057_o  19095370_722707904583372_8145962516844899174_o 19055135_722707637916732_5636476707170876248_o
->

Dita e Kozmonautikes

12 Prilli njihet si “Dita e Kozmonautikes” pasi ne 12 Prill 1961 kozmonauti rus 27 vjecar Juri Gagarin ndermori udhetimin e pare ne hapesire. Ai udhetoi rreth Tokes per 1 ore e 48 minuta me anijen Vostok 1.

1428778935_3
Ne daten 10 Prill do te realizohet nje konkurs me vizatime te realizuara nga femijet me teme “Kozmosin”. Afati i dorezimit eshte deri ne date 6 Prill ku do te perzgjidhen punimet me te mira qe do te marrin pjese ne konkurs.

RIA-133043-Preview kosmos

->

Festimi i “Vitit të Ri të vjetër”

Më 14 janar studentët e kurseve të gjuhës ruse pranë Ambasadës së Rusisë në Tiranë organizuan një aktivitet kushtuar traditës së vjetër ruse, festimit të “Vitit të Ri të vjetër” (sipas kalendarit julian), ku ishin ftuar edhe përfaqësues të Ambasadës.

Studentët u shpehën mirënjohjen Ambasadorit Karpushin, bashkëshortes së tij, znj. Ludmila Karpushina, si dhe kryetaren e Shoqatës së Bashkatdhetarëve Rusë në Shqipëri znj. Suzana Karagjozi për organizimin falas të kurseve të rusishtes në Tiranë.

Gjatë këtij takimi shumë të ngrohtë dhe miqësor studentët shqiptarë zhvilluan dhe një shfaqje të bukur me valle dhe këngë ruse.

15972731_1240672379359873_6906361213064758703_o 15994361_1240672686026509_2255271130788437509_o

16107310_1240672396026538_3017145968971555653_o 15995070_1240672212693223_4596588217378586486_o

16107221_1240672549359856_3117512841484437229_o 16107247_1240672796026498_9198734903239801019_o

16112887_1240672506026527_6714087131618214778_o 16143813_1240672389359872_8924170337897957466_o

->

Ditët e Kulturës Ruse

Ditët e Kulturës Ruse në Shqipëri
24-26 Nentor

aurel (1)
10155855_1580950522158303_2110446027019588755_n               
82bd44572c2caccdfb640bab25ebd0e0  blini_s_ikroj         
11169901_1580950532158302_7476012600243408071_n  delicacy-red-and-black-caviar-fish-macro-in-white-spoons-on-a-plateshutterstock_61480027
->

Mbrëmja letrare “Pushkini flet shqip”

Më 18 tetor në kuadër të fushatës “Takohemi për një Libër” Ambasada Ruse bashkë me Ministrinë e Kulturës së Shqipërisë organizoi në Tiranë një mbrëmje letrare “Pushkini flet shqip”.
Ambasada falënderon të gjithë pjesëmarrësit që përgatitën një shfaqje të mrekullueshme dhe të gjithë mysafirët tanë që mbushën plot sallën e Teatrit Eksperimental.
Më poshtë ju ofrojmë disa foto nga ky aktivitet.
pfsh3   pfsh2

pfsh   pfsh4

pfsh5   pfsh6

pfsh7   pfsh8

->

Kompozitori shqiptar bën premierë botërore në Moskë

Kompozitori shqiptar bën premierë botërore në Moskë

Vazhdojnë me sukses shkëmbime kulturore Rusi-Shqipëri. Dashuria për muzikën i bashkon sërish dy popujt tanë. Lajmi i mirë është që më datë 8 gusht, në Konservatorin e Moskës “Pjotr Çajkovski” u mbajt një koncert shumë i veçantë – premiera botërore e sonatave të kompozitorit të njohur shqiptar Aleksandër Peçi. Eventi u organizua në kuadër të Festivalit të X-të Muzikor “Po i Mbledhim Miqtë” (4-29 gusht 2016), projekt ky që realizohet nga Konservatori “Çajkovski”.

Gjatë koncertit u interpretuan sonatat e Peçit për piano “The Drama of Birds”, “Chromsaspectre and Black Hole”, “Spectralia” dhe “Skënderbeu”, si dhe një sonatë për piano dhe violinë “Mouvements contraire”. Solistët: Natalia Dejeva, Mihail Dubov, Mihail Kovalev, Danil Sevostjanov (të gjithë – piano), dhe Stanislav Malishev (violinë).

Përgëzojmë Aleksandër Peçin dhe miqtë e tij në Rusi për këtë bashkëpunim të mrekullueshëm. Urojmë të vazhdojë edhe më tutje!

komp1 komp2 komp3 komp4

->

Mesha e Shenjtë në nderim të shenjtërimit të Nënë Terezës në Moskë

Më 11 shtator, në Katedralen Katolike “Ngjizja e Panjollë e Virgjëreshës së Shenjtë Mari”u zhvillua Mesha e Shenjtë në nderim të shenjtërimit të Nënë Terezës në Moskë .

nentereza1   nentereza3

nentereza4   nentereza2

 

 

->

Kampionati shahut

Kampionati shahut

Po finalizohet kampionati shahut per vitin 2016 ne aktivitetin e shahut te organizuar nga Shoqata e bashkatedhetareve ruse. Mbeshtetur nga Ambasada e Federates Ruse ne Shqiperi ne bashkpunim me Federaten e Shahut Shqiptar per Evenimentin ” kupa e qytetit te Durresit “. Sot ne ambjentin e resortit Tropikal..

kampionati shahut 4 kampionati shahut 2kampionati shahut 3 kampionati shahut 4

 

Shahu, strategjia luftarake

Megjithëse origjina e vërtetë e lojës së shahut është akoma e panjohur dhe misterioze, është mjaftë e sigurtë që erdhi nga lindja, dhe perëndimi është magjepsur dhe mund te themi se ka rënë në dashuri me të. Ne gjithashtu dimë se në fillimet e saj loja e shahut ishte pjesë e strategjisë së luftës dhe si pasojë u zbatua tek Ksatrijat (kastë luftëtarësh).

Kuadratet e zeza dhe të bardha simbolizonin errësirën dhe dritën, luftën midis Titanëve dhe Perëndive ose Ashura-ve dhe Deva-ve.

Fusha e kuadratëve (shahu) perfaqëson botën e dukshme nën udhëheqjen e të zezës dhe të bardhës ose dualiteti jin-jang (femër-mashkull). Ajo perfshine 64-katrorë, 64 duke qënë numëri i plotësimit të unitetit harmonik kozmik. Janë 64-gjashtëvijësha në I Ching, libri kinez i ndryshimeve i hartuar nga Konfuci. 8 trevijëshat me 8 kombinimet perfaqësojnë 64 ndryshimet ose gjëndjet e tranzitit (ndryshimit). Këto janë në një process të vazhdueshëm transformimi me ndryshimin e një nga 3 linjave trivijëshe. Kjo përfaqëson jetën: iI qëndrueshëm dhe i ndryshueshëm. “Asgjë s’është e qëndrueshme” thotë Hermes Tremadhështori në Pllakën e Smeraldit, e cila me 7-parimet, thur të gjithë urtësinë e Egjiptit antik.

Fusha e Shahut simbolizon në të njëjtë kohë hapësirën ku forcat kozmike veprojnë si dhe hapësirën e brëndëshme të njeriut ku vet njeriu lufton kundra vetes, me fjalë të tjera, është Kurukcetra e Mahabharatës Indiane.

Loja e shahut bazohet tek inteligjenca dhe përqëndrimi. Ajo është arsyeja pse është më e lehtë te mësosh logjikën dhe praktikën e lojës direkt në fushën e lojës sesa në një “libër manual strategjie”.

Sipas professor Klausit, dekan i filozofisë tek universiteti Hambold, “njeriu mëson më mirë duke luajtur sesa duke dëgjuar mësime abstrakte”. Kjo shpjegon përplasjen e “mbretit të lojërave”: e mëson nëpërmjet praktikës, për çka kombinohet në të njëjtën kohë, vet-kontrolli, kontrolli i mëndjes dhe i disiplinës analitike duke zhvilluar progresivisht praktikën e logjikës. Nje lloj dialogu, pjesërisht shkencor dhe pjesërisht magjik, analitik dhe, në të njëjtën kohë, intuitiv, shprehës dhe i qetë, zë vend ne këtë lloj dueli mendor që është loja e Shahut.

->