Category Archives: Të reja

4-vjeçarja ruse i habit të gjithë, hyn në librin e Rekordeve Guinnes (Video)

Anglisht, spanjisht, gjermanisht, frëngjisht, gjuhë kineze dhe arabe… përveç gjuhës së saj amtare, rusishten.
Kjo është lista e gjuhëve të njohura nga 4-vjeçarja Bella Devyatkina nga qyteti i Moskës, e cila hyn automatikisht në librin e Rekordeve Guinnes.

Gjatë show-t të talenteve “Njerëz të jashtëzakonshëm” që transmetohet në “TV Rossija 1”, vogëlushja ka treguar se i kupton të shtata gjuhët dhe më pas ka luajtur e ka kërcyer në pritje të çmimit.Ajo i ka lënë gojëhapur të gjithë të pranishmit në studio dhe shikuesit nga ekrani me talentin e saj.

->

Ura e Krimesë

Ura e Krimesë – PO NDËRTOHET ME SHPEJTËSINË E DRITËS (FOTO DHE VIDEO)

   Ura e KrimesëUra e Krimesë

Ura e Krimesë

Ura e Krimesë – Rusia është shumë afër një lidhje të drejtpërdrejtë me Krimenë.

Punëtorët përfunduan ndërtimin e urës së përkohshme që do të mbajë makineritë e ndërtimit të urës Kerç. Atjeo tashmë është duke punuar. Dy urat shtesë të përkohshme do të përfundojë në të ardhmen e afërt.

Ura e dytë nëpër ngushticën Kerç dhe një hekurudhë e përkohshëme do të ndërtohet këtë dimër.

Ura kryesore e gjatë 19 kilometra pritet të përfundojë në dhjetor të vitit 2018 dhe do të lidhi Krimenë me Rusinë duke mënjanuar Ukrainën.

Kufiri i vetëm tokësor i Krimesë është me rajonin e Kherson të Ukrainës. Megjithatë, dërgesat e rregullta të udhëtarëve dhe të mallrave janë të organizuara nga fluturime direkte dhe tragete nga portet në Rusinë jugore.

Një promo Video e mrekullueshme  e urës kryesore:

->

Badhkatdhetaret votojne per Rusine dhe te ardhmen e saj

Badhkatdhetaret votojne per Rusine dhe te ardhmen e saj

18 Shtator 2016 në Tiranë u zhvillua votimi në kuadër të zgjedhjeve parlamentare në Rusi. Qendra e votimit për shtetasit rusë me banim të përhershëm dhe të përkohshëm në Shqipëri ishte e hapur nga ora 8:00 deri në 20:00 tek Ambasada Ruse në Tiranë. Falënderojmë të gjithë bashkështetasit për pjesëmarrjen në zgjedhjet!

Badhkatdhetaret votojne per Rusine

Më poshtë mund ta shikoni reportazhin e televizionit “News 24” nga qendra e votimit pranë Ambasadës Ruse.

->