Category Archives: Festa

Maslenica

Këtë jave në Rusi festohet Maslenica, një festë që kremton largimin e dimrit dhe ardhjen e pranverës.
Gjatë këtyre ditëve rusët zakonisht bëjnë krepa, këndojnë, vallëzojnë dhe argëtohen.
Edhe studentët shqiptarë nga kurset e gjuhës ruse në Tiranë e kanë festuar Maslenicën duke provuar ushqimet tradicionale të kësaj feste dhe veshjet tipike ruse.

16806996_1277495802344197_6906736277221162815_n 16864667_1277496202344157_7762653233366327941_n

16865056_1277495815677529_4481305497484229947_n 16996442_1277496009010843_3317311003988339858_n

->

Festimi i “Vitit të Ri të vjetër”

Më 14 janar studentët e kurseve të gjuhës ruse pranë Ambasadës së Rusisë në Tiranë organizuan një aktivitet kushtuar traditës së vjetër ruse, festimit të “Vitit të Ri të vjetër” (sipas kalendarit julian), ku ishin ftuar edhe përfaqësues të Ambasadës.

Studentët u shpehën mirënjohjen Ambasadorit Karpushin, bashkëshortes së tij, znj. Ludmila Karpushina, si dhe kryetaren e Shoqatës së Bashkatdhetarëve Rusë në Shqipëri znj. Suzana Karagjozi për organizimin falas të kurseve të rusishtes në Tiranë.

Gjatë këtij takimi shumë të ngrohtë dhe miqësor studentët shqiptarë zhvilluan dhe një shfaqje të bukur me valle dhe këngë ruse.

15972731_1240672379359873_6906361213064758703_o 15994361_1240672686026509_2255271130788437509_o

16107310_1240672396026538_3017145968971555653_o 15995070_1240672212693223_4596588217378586486_o

16107221_1240672549359856_3117512841484437229_o 16107247_1240672796026498_9198734903239801019_o

16112887_1240672506026527_6714087131618214778_o 16143813_1240672389359872_8924170337897957466_o

->

Mbrëmja letrare “Pushkini flet shqip”

Më 18 tetor në kuadër të fushatës “Takohemi për një Libër” Ambasada Ruse bashkë me Ministrinë e Kulturës së Shqipërisë organizoi në Tiranë një mbrëmje letrare “Pushkini flet shqip”.
Ambasada falënderon të gjithë pjesëmarrësit që përgatitën një shfaqje të mrekullueshme dhe të gjithë mysafirët tanë që mbushën plot sallën e Teatrit Eksperimental.
Më poshtë ju ofrojmë disa foto nga ky aktivitet.
pfsh3   pfsh2

pfsh   pfsh4

pfsh5   pfsh6

pfsh7   pfsh8

->

Mars 2013

Nje kujtim i mrekullueshem mes bashkeatdhetareve te rusise nga e gjithe Bota te ftuar ne Moske dhe Kastrama per te kaluar nje 10 ditesh se bashku per tu njohur me afer me kulturen ,gjuhen russe dhe arritjet e ketij populli vital

431781_629003037129044_225937593_n 1 2 3 4

->

70-vjetori i krijimit te shoqates se miqesise Shqiperi-Rusi

2000 anetare te shoqates festojne 70 vjetorin e krijimit te shoqates ne vitin 1945.

70 vjetori i shoqates1 70 vjetori i shoqates2 70 vjetori i shoqates3 70 vjetori i shoqates4

->

Perfundimi i ciklit te Kursit te Gjuhes Ruse

Pas perfundimi te ciklit te Kursit te Gjuhes Ruse nga nxenesit u organizua nje shfaqje teatrale ne Teatrin e Kuklave ne Tiranë. I pranishem ishte dhe ambasadori rus ne Shqiperi Z.Alexander Karpushin me bashkeshorten e tij

IMG_2871 IMG_2830 IMG_2799 IMG_2814

 

->

Festa e Vitit te Ri 2016

Me rastin e vitit te ri 2016 nje  feste u organizua nga antaret e Shoqates se Bashkeatdhetareve rus.

IMG_6406 IMG_6340 IMG_6330 IMG_6310

->

70 vjetori fitores në Luftën e Madhe Patriotike

May 7, 2015 : 70 vjetori fitores në Luftën e Madhe Patriotike

Një pritje e organizuar nga Ambasada Ruse në Shqipëri për nder të 70 vjetorit të fitores në Luftën e Madhe Patriotike!

Pak minuta mberitjes se antareve te shoqates se bashkeatdhetareve rus ne Shqiperi. në Shoqërinë.

70 vjetori fitores në Luftën e Madhe Patriotike

->

Kampionati shahut

Kampionati shahut

Po finalizohet kampionati shahut per vitin 2016 ne aktivitetin e shahut te organizuar nga Shoqata e bashkatedhetareve ruse. Mbeshtetur nga Ambasada e Federates Ruse ne Shqiperi ne bashkpunim me Federaten e Shahut Shqiptar per Evenimentin ” kupa e qytetit te Durresit “. Sot ne ambjentin e resortit Tropikal..

kampionati shahut 4 kampionati shahut 2kampionati shahut 3 kampionati shahut 4

 

Shahu, strategjia luftarake

Megjithëse origjina e vërtetë e lojës së shahut është akoma e panjohur dhe misterioze, është mjaftë e sigurtë që erdhi nga lindja, dhe perëndimi është magjepsur dhe mund te themi se ka rënë në dashuri me të. Ne gjithashtu dimë se në fillimet e saj loja e shahut ishte pjesë e strategjisë së luftës dhe si pasojë u zbatua tek Ksatrijat (kastë luftëtarësh).

Kuadratet e zeza dhe të bardha simbolizonin errësirën dhe dritën, luftën midis Titanëve dhe Perëndive ose Ashura-ve dhe Deva-ve.

Fusha e kuadratëve (shahu) perfaqëson botën e dukshme nën udhëheqjen e të zezës dhe të bardhës ose dualiteti jin-jang (femër-mashkull). Ajo perfshine 64-katrorë, 64 duke qënë numëri i plotësimit të unitetit harmonik kozmik. Janë 64-gjashtëvijësha në I Ching, libri kinez i ndryshimeve i hartuar nga Konfuci. 8 trevijëshat me 8 kombinimet perfaqësojnë 64 ndryshimet ose gjëndjet e tranzitit (ndryshimit). Këto janë në një process të vazhdueshëm transformimi me ndryshimin e një nga 3 linjave trivijëshe. Kjo përfaqëson jetën: iI qëndrueshëm dhe i ndryshueshëm. “Asgjë s’është e qëndrueshme” thotë Hermes Tremadhështori në Pllakën e Smeraldit, e cila me 7-parimet, thur të gjithë urtësinë e Egjiptit antik.

Fusha e Shahut simbolizon në të njëjtë kohë hapësirën ku forcat kozmike veprojnë si dhe hapësirën e brëndëshme të njeriut ku vet njeriu lufton kundra vetes, me fjalë të tjera, është Kurukcetra e Mahabharatës Indiane.

Loja e shahut bazohet tek inteligjenca dhe përqëndrimi. Ajo është arsyeja pse është më e lehtë te mësosh logjikën dhe praktikën e lojës direkt në fushën e lojës sesa në një “libër manual strategjie”.

Sipas professor Klausit, dekan i filozofisë tek universiteti Hambold, “njeriu mëson më mirë duke luajtur sesa duke dëgjuar mësime abstrakte”. Kjo shpjegon përplasjen e “mbretit të lojërave”: e mëson nëpërmjet praktikës, për çka kombinohet në të njëjtën kohë, vet-kontrolli, kontrolli i mëndjes dhe i disiplinës analitike duke zhvilluar progresivisht praktikën e logjikës. Nje lloj dialogu, pjesërisht shkencor dhe pjesërisht magjik, analitik dhe, në të njëjtën kohë, intuitiv, shprehës dhe i qetë, zë vend ne këtë lloj dueli mendor që është loja e Shahut.

->