Monthly Archives: March 2017

Dita e Kozmonautikes

12 Prilli njihet si “Dita e Kozmonautikes” pasi ne 12 Prill 1961 kozmonauti rus 27 vjecar Juri Gagarin ndermori udhetimin e pare ne hapesire. Ai udhetoi rreth Tokes per 1 ore e 48 minuta me anijen Vostok 1.

1428778935_3
Ne daten 10 Prill do te realizohet nje konkurs me vizatime te realizuara nga femijet me teme “Kozmosin”. Afati i dorezimit eshte deri ne date 6 Prill ku do te perzgjidhen punimet me te mira qe do te marrin pjese ne konkurs.

RIA-133043-Preview kosmos

->

NJOFTIM PËR SHFAQJEN E FILMAVE RUSË NË TIRANË

NJOFTIM PËR SHFAQJEN E FILMAVE RUSË NË TIRANË

 

Më datat 13, 15, 16, 17 dhe 20 mars 2017 në orën 18:00Ambasada e Rusisë në Shqipëri organizon shfaqjen e filmave rusë në ambjentin e Teatrit Kombëtar të Kukullave në Tiranë.

Për shikuesit shqiptarë do të shfaqen filmat si më poshtë:

 

Më 13 mars (te hënën) – “12 karriget”

Më 15 mars (të mërkurën) – “Portat e Pokrovskit”

Më 16 mars (të enjten) – “Rrëmbim në stilin Kaukazian”

Më 17 mars (të premten) – “Ivan Vasiljeviҁ ndërron punë”

Më 20 mars (të hënën) – “Operacioni “Y” dhe aventura të tjera të Shurikut”

 

Hyrja është e lirë. Jeni të gjithë të mirëpritur!

->